Parimad läätsed – millised need on?

parimad kontaktläätsed

Millised on parimad läätsed? See on üks neist küsimustest, mida väga sageli esitatakse, kuid millele ühte ja ainsat õiget vastust ei ole.  Võib ju öelda, et kõige paremad läätsed on need, mis hästi sobivad! Üks kõige olulisematest teguritest, mis läätsede sobivust mõjutab, on läätsede materjal. Räägime siis sellest pisut lähemalt.

Kas sa tead, millisest materjalist on su läätsed tehtud? On sul silikoonhüdrogeelläätsed või hüdrogeelläätsed? Mis vahe neil on? Kas parimad läätsed on tehtud silkoonhüdrogeelist või hüdrogeelist?

Parimad läätsed – on need siis tõesti olemas?

Hoolimata sellest, et kontaktläätsed on turul olnud aastakümneid ja pidevalt töötatakse välja uusi läätsematerjale ja tehnoloogiaid, on suurim takistus läätsede kandmisel endiselt tõsiasi, et need põhjustavad paljudel inimestel silmas kuivust ja ebamugavustunnet. Kõikidest läätsekandjatest kurdab päeva lõpus läätsede ebamugavuse üle 20-25% ning väidetavalt pole vaatamata järjest paremate läätsematerjalide kasutamisele nende inimeste hulk viimase 20 aasta jooksul vähenenud.

Kõige enam mõjutab läätse silmasõbralikkust tema hapniku läbilaskevõime. Enamik Eestis müüdavatest läätsedest on kas hüdrogeelläätsed või silikoonhüdrogeelläätsed – st nad on valmistatud kas hüdrogeel- või silikoonhüdrogeelmaterjalidest. Selleks, et piltlikult öeldes läätsega kinni kaetud silmad end sellegipoolest värskelt ja mugavalt tunneksid, peab su silma sarvkestani jõudma piisav kogus hapnikku. Kui meie kehas kannab hapnikku ringi veri, siis sarvkestas veresooni ei ole ja vere kaudu hapnik sinna ei jõua. Seetõttu peavad silmad hakkama saama pisaratest ja õhust saadava hapnikuhulgaga.

Kui silm ei saa piisavalt hapnikku, siis võib välja kujuneda hüpoksia ehk hapnikuvaegus. Selle sümptomid:
• punetavad silmad (öeldakse, et ka verd täis valgunud) silmad;
• sarvkesta turse;
• veresoonte sissekasvamine sarvkesta (ähvardab eelkõige neid, kes rikuvad läätsekandmisrežiimi ja pikema aja jooksul);
• tõsisematel juhtudel hägune nägemine.
Risk hüpoksia tekkeks on suurem neil, kelle silmad vajavad loomupäraselt rohkem hapnikku või kel on läätsede tugevus (dioptrid) suurem. Nimelt on suuremate dioptrite ning ka tooriliste läätsede puhul läätsed disainitud paksemana. Pealtnäha on ju küll ka need läätsed õhukesed, kuid siiski ei pääse nende puhul silma enam sama palju hapnikku kui väiksemate dioptrite puhul.

Silkoonläätsed ja hüdrogeelläätsed – eelised ja puudused

Silikoonhüdrogeelläätsedel ehk silikoonläätsedel ja hüdrogeelläätsedel on kummalgi oma eelised ja puudused.
Hüdrogeel on neist kahest vanem materjal – see on silikoonhüdrogeeli eelkäija. Läätses kannab hapnikku silmani vesi – mida rohkem on läätses vett, seda paremini see hapnikku läbi laseb. See kõik oleks tore, kuid mida suurem on läätse veesisaldus, seda raskem on seda silma panna ja seda altim on see vigastusele (nt küünega tõmbamisele). Hüdrogeele on omakorda mitmeid erinevaid ja erinevatel brändidel on sageli välja töötatud oma hüdrogeeli tüübid. Vanemat tüüpi hüdrogeelid on üldiselt ebapiisava hapniku läbilaskevõimega, et võimaldada pikemaajalist läätsekandmist (nt ei ööpäevaseid läätsi ei olnud sellest võimalik teha). Aga need, kes peavad läätsede kandmisrežiimist kenasti kinni ja kellele hüdrogeelläätsed sobivad, siis nende jaoks on hüdrogeelläätsed igati soodne ja sobiv variant.
Hüdrogeelläätsed on näiteks SofLens Daily, Dailies Aqua Comfort, Focus Dailies, Horien, Acuvue Moist.

Silikoonhüdrogeel on läätsede materjalina olnud kasutusel juba üle 10 aasta. Materjalina laseb ta hapnikku läbi paremini kui hüdrogeel. Pisikese liialdusega võib öelda, et läbi silikoonhüdrogeelmaterjalist läätsede jõuab silmani peaaegu sama palju hapnikku, kui ilma läätseta silmani. Esimesed sellest materjalist läätsed olid jäigemad (tõsi, mugavamad silma panna), paksemad ja ebamugavamad kui hüdrogeelläätsed. Kuid viimase põlvkonna silikoonläätsed on silmas pehmemad ja mugavamad kui eelkäijad, nii et paljud paljud läätsekandjad on sellest materjalist läätsede hulgas leidnud oma lemmikud.

Silikoonhüdrogeelläätsed sobivad pikemaajaliseks kandmiseks, kuna lasevad hapnikku läbi mitmeid kordi enam kui hüdrogeelläätsed. Neis läätsedes on hapnikku edasikandvaks aineks mitte vesi, vaid silikoon. Lisaks on nende läätsede puhul kasutatud niisutavat töötlust, mis ei lase silma pinnal kuivada. Lisaks väldib eriline pinnatöötlus ka valkude ladestumist ja lääts püsib kauem puhas – mõistagi teeb see läätsede kandmise mugavamaks.

Tundub, et parimad läätsed on tehtud silikoonhüdrogeelmaterjalist? Vara veel!

Üks uuring on näidanud, et silikoonhüdrogeel võib ligi tõmmata teatud tüüpi lipiide ja mõnele inimesele, kel on õhuke pisarakile ja pisarates niigi ohtralt lipiide, ei pruugi silikoonläätsed sobida. Arvatakse ka, et silikoonhüdrogeel võib mõnikord põhjustada silmas teatud tüüpi mehaanilisi kahjustusi (silikooni sisaldusest ja hõõrdumisest tulenevaid), kuid suurem osa hüdrogeelläätsede kandjatest on pärast silikoonläätsedele üleminekut võrreldes varasema olukorraga rohkem rahul. Tõsi, rahuldavat vastust sellele, miks mõnele inimesele silikoonläätsed ei sobi, veel ei ole.

Silikoonhüdrogeelläätsed ei sobi paraku ka neile inimestele, kel on allergia silikooni vastu. Ja võrreldes vanemat tüüpi hüdrogeelläätsedega maksavad nad ka mõnevõrra rohkem.
Silikoonhüdrogeelläätsed on näiteks Acuvue Oasys ja Acuvue Advance, Air Optix Aqua, Biofinity, Pure Vision, PureVision 2, Acuvue TrueEye.

Nii et hüdrogeelläätsedele on veel vara hingekella lüüa. Mõni aasta tagasi jõudsid turule uut tüüpi koostisega materjalid, milles on ühendatud hüdrogeel- ja silikoonhüdrogeelmaterjali parimad omadused. Materjali on kasutatud selliste läätsede puhul nagu BioTrue ONEday või Dailies Total 1. Neil läätsedel on väga hea hapniku läbilaskevõime ja kasutajad kiidavad nende silmasõbralikkust.

Nii et paraku peame tõdema, et mõiste “parimad läätsed” tähendab iga läätsekandja jaoks erinevat läätse. Enda jaoks parima leidmine võib võtta veidi aega ja vajada erinevate läätsede proovimist.

Kui optometrist kirjutab sulle välja läätsed, siis võtab ta arvesse sinu silmade eripära. Nii et usalda tema soovitusi. Kui mingil põhjusel need läätsed sulle ei sobi, siis võiksid minna optometristi juurde tagasi ja ta aitab sul probleemi lahendada.

Loodame, et leiad oma parimad läätsed üles! Ja kui sul on küsimusi. siis kirjuta või helista meile – Läätse-Liisa aitab sind!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri