Kui lääts ei tule silmast ära?

lääts ei tule silmast ära

Suuremale osale kontaktläätsede kandjatest on see ilmselt tuttav tunne, kui lääts ei tule silmast ära! Kontaktlääts võib jääda kinni silmamuna peale või ka silmalau alla.

Juhtuda võib see siis, kui Sa silmi tugevasti hõõrud ja õhuke lääts seepeale keerdub rulli või ka siis, kui su silmad on kuivad ja lääts kleepub silmale.

Kui lääts ei tule silmast ära, siis kõigepealt  – ära satu paanikasse!

  1. Pese korralikult käed. Muide, Ameerika Optometristide Assotsiatsioon soovitab vältida vedelseepe, mida on nahalt raskem maha pesta ja nii võivad seebijäägid kogemata silma või läätsele kanduda.
  2. Tilguta silma niisutavaid silmatilku. See võib aidata läätse „lahti leotada“. Oota hetk.
  3. Otsi rahulikult üles kadunud lääts. Ja ära karda – see ei saa mitte kuidagi kaduda kuhugi silma taha! Silmamuna on justkui omaette pesas, mille taha ei pääse lääts mitte kuidagi. Otsi läätse igast silmanurgast ja servast – kui ta ei ole märkamatult hoopis silmast välja kukkunud, siis küllap ta ikka kusagil silmas on.
  4. Kui silmatilgad ei ole veel mõjunud ja sa ei saa läätse kätte, võid lisada veel tilga või kaks. Oota veel, kuni need oma tööd teevad ja lääts liikuma hakkab (see võib hullematel juhtudel võtta aega kuni paarkümmend minutit). Võid proovida ka silma sulgeda ja silmalaugu õrnalt masseerida. Või liigutada kiirelt ja järsult silma läätse jaoks vastassuunas. Aitab ka see, kui surud silma korduvalt kõvasti kokku.
  5. Tee lahti teler (või ava raamat), vali üks kurb film ja nuta natuke! 🙂 Pisarad niisutavad silma ja see võib aidata tõrksat läätse liigutada.
  6. Kui ükski asi ei aita ning Sa läätse kätte ei saa ning silm väga valutab, siis pöördu silmaarsti juurde (Tallinnas on näiteks olemas erakorraline silmaravi silmakliinikus Ravi tänaval).

Kui oled lõpuks läätse silmast kätte saanud, siis võta õppust ja…

  • kasuta regulaarselt niisutavaid silmatilku;
  • räägi silmaarsti või optometristiga oma kuiva silma probleemist;
  • pea kinni läätsede kandmisrežiimist – mitte rohkem tunde päevas kui ette nähtud ja võimalusel tee nädalas üks läätsevaba päev;
  • kui peale läätse eemaldamist mõe aja jooksul punetus ei möödu ja silm koguni valutab, pöördu kiiresti silmaarsti poole!
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri