Mis on kuiva silma sündroom?

kuiva silma sündroom

Pisaravedelikku eritavad pisaranäärmed ning selle vedeliku koostis on vägagi keerukas. Kui Sa silma pilgutad, kandubki pisaravedelik üle silma pinna, niisutades seda. Pisaravedeliku kihi paksus on vaid 0,001 mm, kuid sellest hoolimata suudab see silma sarvkesta toita ja nakkuste eest kaitsta.

Pisaravedeliku pind on äärmiselt sile ja see võimaldab valgusel silmas õigesti murduda. Seega on pisaravedelik, selle õige hulk ja koostis Sinu silmade heaolu jaoks üliolulised.

Kuiva silma sündroomi puhul silmad kipitavad, punetavad, on väsinud või koguni valgusekartlikud. Sageli kaasneb punetavate ja väsinud silmadega ka hõõrumistunne või koguni nägemisteravuse kõikumine. Tihtilugu avalduvad need ebameeldivad sümptomid õhtuti, kuid vahel annab see tõsine probleem endast märku ka hommikul turses silmalaugude või ripsmeid ümbritseva rähmaga. Kui see juhtub vaid kord ja möödub kiiresti, siis pole tarvis muretseda. Kuid see ebameeldiv tunne häirib Sind pikema aja jooksul või kordub sagedasti, siis peaksid Sa silmadele rohkem tähelepanu pöörama.

Kuiva silma sündroomi põhjuseks on ebapiisav pisaravedeliku kogus, pisarate koostis või liiga kiire aurustumine. Kuna kuiva silma puhul ei ole pisaravedelikust silma kaitsmisel piisavalt abi, siis võib lisaks kergesti tekkida bakteriaalne silmapõletik.

Kuiva silma sündroomi põhjused:

  • kuiv või ebakvaliteetne siseõhk;
  • silmi kurnavad tegevused nagu pidev töö arvutiga või telerivaatamine, mille käigus inimene pilgutab silmi tavalisest harvem;
  • pikad autosõidud või lennureisid, kus kabiinis on kuiv, konditsioneeritud õhk;
  • kontaktläätsede kasutamine (eriti nende ebaõige kasutamine – läätsi hoitakse silmas liiga kaua, liiga sageli või ei pesta neid piisavalt hoolikalt);
  • hormoonitaseme muutus naistel;
  • vanus;
  • teatud haigused (reumatoloogilised, endokrinoloogilised, onkoloogilised jm)
  • teatud ravimid (mõned valuvaigistid, allergiaravimid, rasestumisvastased vahendid, antidepressandid jm).

Kuidas silmatilku kasutada?

Kuiva silma sündroomi on võimalik ravida niisutavate silmatilkadega (nt C-Well). Enamik silmatilku sisaldavad
kehaomast hüaluroonhapet. Hüaluroonhape on polüsahhariid, mida leidub looduslikult inimkehas – näiteks pisaravedelikus ja silma klaaskehavedelikus. Silmatilkadele lisatud naatriumhüaluronaat aitab säilitada pisarakihi stabiilsust, kaitseb silma sarvkesta kattekude ning on seetõttu väga hea kuiva silma sündroomi vähendamiseks.

Silmatilku pane üks või kaks tilka otse silma. Vajadusel pilguta mõned korrad silmi, et normaalne nägemine taastuks. Kui valu või punetus silmas kestab pikemat aega, pöördu kindlasti silmaarsti poole. Sest kroonilist kuiva silma sündroomi on juba üsna keeruline ravida.

Vaata kõiki kuiva silma sündroomi leevendavaid silmatilku siit.

C-Well niisutavad silmatilgad hüalurooniga

Hylo-Care niisutavad silmatilgad

Renu Multiplus niisutavad silmatilgad

Parin-POS silmasalv hepariiniga 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri