Spordiprillid – mis numbrit sa kannad?

spordiprillid

Seda, et nahka tuleb päikese eest kaitsta, seda teame me kõik. Kuid me kipume alahindama seda kahju, mida päike võib meie silmadele teha. Kui sa viimati spordiprillid ostsid, kas sa mõtlesid sellele? UV-kiirgus pole ju silmaga nähtav ja seepärast me ei mõtle nende ohtude peale, mida päike meile rannas, suusanõlval või sporti tehes põhjustada võib. Kõige rohkem põhjustab päike fotokeratiiti – silma sarvkesta valguspõletust. Õnneks silm küll mõne aja pärast taastub, kuid mõnda aega on su nägemine halb ja silmad väga valusad. Kui oled aastaid oma silmadesse hooletult suhtunud, võivad liigse UV-kiirguse tõttu tekkida ka hallkae, silmalaugudel võib tekkida vähk jne.


Kuigi Eestis on päike kindlasti ohutum kui mõni tuhat kilomeetrit lõuna pool, tasub õues kasvõi trenni tehes panna ette ikkagi korraliku UV-kaitsega päikeseprillid või spordiprillid. Kuigi su läätsekarbil võib olla kirjas, et neil on UV-kaitse, siis maksimaalset vajalikku kaitset need ereda päikese eest ei anna ja tark oleks neile lisaks kanda ka korralikke päikese- või spordiprille.

Päikeseprillide ja spordiprillide klaasid jaotatakse vastavalt nende tumedusastmele 5 kategooriasse.

0 kategooriaLäbipaistva või heleda filtriga. Lasevad valgust läbi 80-100%.Sobivad kasutamiseks vaid pilvise ilmaga.
1. kategooriaHeleda filtriga.
Lasevad valgust läbi 43-80%.
Sobivad kanda päikesepaistelise ilmaga
2. kategooriaKeskmise filtriga. Lasevad valgust läbi 18-43%Sobivad kanda päikesepaistelise ilmaga
3. kategooriaTumeda filtriga. Lasevad valgust läbi 8-18%Sobivad tugeva päikese korral. Ka mägedes, veekogudel jm olles.
4. kategooriaVäga tumeda filtriga. Lasevad valgust läbi 3-8%.Sobivad väga intensiivse päikese korral, nt kõrgmäestikus jm. Need prillid ei sobi autojuhtimiseks.
Päikeseprillide kategooriad vastavalt tumedusastmele

 

Usaldusväärsetel spordiprillidel on enamasti kaasas väike sertifikaat või märgis, millel on ka klaasi tüüp ehk filter kenasti kirjas.

N tähendab tavalist plast- või mineraalklaasi.
P tähendab polariseerivat klaasi. Selline klaas vähendab valguse peegeldumist siledatelt pindadelt, nt veepinnalt, autodelt jm. Kuna klaas suurendab ka kontrastsust, siis sobivad suurepäraselt autojuhtidele.
F on fotokroomsete klaaside tähis. Fotokroomne klaas tumeneb ise päikese käes, tavaliselt umbes paarikümne sekundi jooksul.  Tuppa tagasi tulles kulub aga tavaliselt vähemalt paar kuni kümmekond minutit enne, kui klaasid heledaks tagasi muutuvad.

Kas spordiprillide või päikeseprillide klaasi värvil on tähtsust?

Mõni värv sobib tõepoolest paremini üheks tegevuseks, kuid mitte nii hästi teise tegevuse puhul.

Hall – sobib igapäevaseks kasutamiseks ereda päikesepaistelise ilmaga, ka vee ääres. Ei moonuta kuigivõrd värve.

Oranž  või pruun – hea kasutada pilves ilmaga ja ka maastikul liikudes. Pruunikas-oranžid klaasid toovad kontrastid paremini välja, kuid värvid on pisut moonutatud. Seda värvi klaasid on head ka autoga udus sõites.

Valge – sobib pilves ilmaga.

Kui prillidel pole UV-kaitset märgitud, siis jäta need pigem ostmata.

Eriti ettevaatlik peaksid olema laste puhul. Kui valid neile suvalised tumedate klaasidega prillid, millel puudub UV-kaitse, siis satub silma ikkagi UV-kiirgust. Pupill ei tõmbu tänu tumedale klaasile kokku ja silma pääseb suur hulk UV-kiirgust. 

Miks ei tasu sportimisel kasutada spordiprillide asemel tavalisi päikeseprille?

  • Tavalised päikeseprillid on tihti küll ilusad moeaksessuaarid, kuid suur osa mudelitest ei pruugi järgida näo kumerust. Päike kipub kas ülemisest servast või külje pealt ikkagi silma paistma. Headel spordiprillidel seda viga ei ole.
  • Paremad spordiprillide tootjad on oma prilliraamide ja klaaside disainimisel arvestanud ka erinevate spordialade iseärasusi.  Näiteks rattasõidul on väga oluline, et prillid püsivad mugavasti ninal ega libise maha ka siis, kui pead alla kallutad või ratas maastikul raputab. Tennise või golfi mängimiseks sobivad prillid peaksid looma palli ja tausta vahel suurema kontrasti, et pall oleks paremini näha jne.
  • Spordiprillid aitavad silmi kaitsta ka tuule ja võimaliku silma lendava prügi eest ning loomulikult on spordiprillid ka aerodünaamilisemad. See on eriti oluline kiirust nõudvate alade puhul.
  • Kui spordiprillidel on reguleeritav ninasild, siis viitab ka see kvaliteedile – paraja suurusega ninasild aitab kohandada istuvust, teeb prillid mugavamaks ja nii saab neid kanda nii väiksema kui suurema näoga inimene.  

Kõige mugavamad on mõistagi spordiprillid, mille klaase saab vahetada, Nii on näiteks Demoni prillidel võimalik samadesse raamidesse panna erinevat värvi klaasid (klaasid on juba komplektis ja hinna sees). Nii saad valida õiged klaasid vastavalt spordialale, mida sel päeval harrastad.

Demoni spordiprillide eeliseks on ka nende kergus – need on 20% kergemad kui tavapärastest plastikutest tehtud prilliraamid.

Raamide tootmisel kasutatud materjal on TR90 ehk termopehmenev polüamiid, mida tohib kasutada ka toiduainetetööstuses ning mänguasjades. Tänu sellele materjalile on raamid ka väga vastupidavad ega purune.

Mõned klaasid ehk prilliläätsed on tehtud ka polükarbonaadist – väga tugevast materjalist, mis ei purune ja kaitseb silmi õnnetuse (avarii) puhul. Selle materjali puhul ei lenda klaasid kildudeks. 

Nii et kui järgmine kord lähed spordiprille või päikeseprille ostma, siis pööra tähelepanu ka numbritele. See on oluline!

Vaata siit DEMONI SPORDIPRILLE

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri