Silmakontroll – minna või mitte minna? 14 põhjust minna.

silmakontroll

Silmakontroll on asi, mida me sageli kipume edasi lükkama. Lihtsamad silmaprobleemid lähevad ise üle, kuid mõned võivad märku anda palju tõsisematest haigustest. Millal tuleb kindlasti silmakontroll ette võtta? Millal minna silmaarsti või optometristi juurde?

  1. Ootamatult märkad, et näed häguselt või Sul on raske oma pilku fookustada. Probleem võib olla silmades, aga tegemist võib olla ka esimeste märkidega palju tõsisemast haigusest. Pöördu kiiresti arsti poole.
  2. Silme ees on laigud, „sähvib” või on nägemisväli piiratud. Pöördu palun kiiresti arsti poole.
  3. Sul on peavalud, mis kestavad kauem kui paar päeva (eriti juhul, kui ka silmade liigutamine on valus). Kui valu ei anna järele, pöördu arsti poole.
  4. Sulle öeldakse, et Sa kissitad silmi – olgu siis kaugele või lähedale vaatamisel. Suure tõenäosusega vajad läätsi või prille. Pane endale aeg optometristi juurde.
  5. Su silmad on järsku väga valgustundlikud. Palun mine silmaaarsti juurde.
  6. Su silmad kipitavad pidevalt ja kipud neid hõõruma, silmad on valusad või „vesistavad”. Ilmselt hakkab tulema silmapõletik. Kui see 1-2 päevaga ise järele ei anna, palun mine silmaarsti juurde.
  7. Kui Sul on diabeet, kõrge vererõhk või mõni muu haigus, mis mõjutab silmanägemist (nt mõned kilpnäärmehaigused, puukborrelioos jt). Kontrolli oma silma regulaarselt – vastavalt arsti ettekirjutusele.
  8. Kui oled rase ja eriti siis, kui enne rasedust on olnud silmaprobleeme. Külasta optometristi ja seejärel vajaduse korral ka silmaarsti.
  9. Kui Sa oled vanuses 40+ ja pole seni lasknud oma silmi kontrollida. Kindel soovitus – mine optometristi juurde ja lase teha esmane silmakontroll.
  10. Kui Su eelmisest silmakontrollist on möödas üle kahe aasta (eriti tublid käivad kontrollis igal aastal). Mine optometristi juurde.
  11. Kui perekonnas on esinenud glaukoomi või kollatähni degeneratsiooni. Kuid oled üle 40aastane, võid esialgu pöörduda optometristi poole silmarõhu mõõtmiseks.
  12. Kui Sul on raske pimedas autot juhtida ja/või tänavasilte lugeda. Kas on vanust üle 40-45 aasta? Pöördu optometristi juurde.
  13. Kui nägemine on muutunud peale kukkumist/traumat, mine kindlasti ruttu silmaarsti juurde.
  14. Tarvitad pikemat aega ravimeid, mis võivad muuhulgas mõjutada silmanägemist (mõned põletikuvastased ravimid, antibiootikumid, steroidid, antidepressandid, krambivastased ravimid, haavandtõve ravimid, allergiaravimid jne). Loe alati ravimi infolehte! Kui märkad, et su nägemine on muutunud, anna sellest kõigepealt teada ravimi välja kirjutanud arstile.

Tavalise silmakontrolli jaoks pöördu optometristi poole. Neid leiad paljudes prillipoodides, töötervishoiuasutustes, silmakliinikutes.  Järsku tekkinud ägedate probleemide puhul saad Tallinnas ja Tartus pöörduda silmakliiniku valvearsti poole.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri