Niisutavad silmatilgad – abi rohkem kui ühe probleemi puhul

silmatilgad

Kirjutasime niisutavate silmatilkade headest omadustest ühe loo Äripäeva Terviseuudistesse.

Loe sina ka!

Me oleme harjunud ostma niisutavat silmakreemi, niisutavat kehakreemi, niisutavat šampooni ja isegi huulepulka. Kuid sama tõsiselt tuleb meil suhtuda oma silmade niisutamisse. Eriti siis, kui kannad kontaktläätsi.

Ilmselt ei ole kontaktläätsede kandjate hulgas neid, kes pole kunagi kuulnud silmatilkade kasutamise vajalikkusest. Üllataval kombel kasutab ainult 10% läätsekandjatest pidevalt silmatilku. Koguni 40% ei kasuta neid kunagi (Läätsed24.ee tarbijaküsitlus 2015. a. augustis).

Ometigi on silmatilgad läätsekandjale hädavajalikud ning neist võib abi olla mitmel juhul. Siin räägime eelkõige neist silmatilkadest, mille kohta kasutatakse ka mõistet „kunstpisarad“. Kunstpisarad ehk niisutavad tilgad ei ravi, vaid leevendavad kuivadest silmadest tulenevaid sümptomeid.

1. Silmatilkadest võib abi olla, kui läätse pinnale tekivad nn valged tükid.

See on üsna paljudele läätsekandjatele tuttav probleem. Need valged tükid on valgu- ja muude jääkainete ladestused, mida põhjustavad pisaravedelikus olevad lipiidid (vees mittelahustuvad ained nagu rasvad, õlid, vahad) ja valgud. Mõistagi on esimene soovitus sel puhul läätsi korralikult ning ohtra läätsevedelikuga puhastada. Kuid me soovitame ka niisutavaid silmatilku kasutada. Lisaks silma pinna niisutamisele aitavad nad ka neid valgeid tükke läätse pinnalt ka veidi lahti leotada ja lahustada. Nii pääsevad need ladestused liikuma, võivad ise silmanurka kolida ja sealt on neid parem kätte saada. Kontrolli kindlasti, et Su silmatilgad sobivad kasutamiseks koos läätsedega (selleks ei sobi kõik tooted).

2. Silmatilgad aitavad silmast kätte saada tõrksa läätse.

Silmatilkadest võib abi olla siis, kui lääts ei taha silmast ära tulla. Enamasti on sellisel puhul põhjuseks nn kuiv silm, ebapiisav või vale koostisega pisaravedelik. Niisutavad tilgad võivad aidata läätse lahti leotada. Kui esimene tilk ja hetk ootamist ei aita, võid lisada veel tilga või kaks. Oota veel, kuni need mõjuma hakkavad – hullematel juhtudel võib kuluda isegi kuni paarkümmend minutit.

3. Kasuta silmatilku, kui püüad ennetada keratiiti ehk silma sarvkesta põletikku.

Keratiidi ehk silma sarvkesta mikroobse põletiku tekkimise peamiseks põhjuseks on halb hügieen. Ühe USAs läbi viidud uuringu andmetel ei pese koguni 45% inimestest enne läätsede silma panemist käsi! Keratiidi sümptomiteks võivad olla silma punetus, valu, lau turse, pisaravool, valguskartus, nägemise hägustumine, limane või mädane eritis silmast. Soovitus nr 1 on pesta alati käsi enne läätsede silma panemist või ära võtmist, hoolikalt puhastada läätsi ja läätsekonteinerit. Kuid keratiidi ennetamiseks on abi ka niisutavatest silmatilkadest, eriti suvel, kui viibid palju rannas või mujal päikese käes.

4. Niisutavad silmatilgad on Sinu esimene abimees kuiva silma sündroomi ennetamiseks või leevendamiseks!

Kuiva silma sündroomi puhul silmad kipitavad, punetavad, on väsinud või koguni valgusekartlikud.  Paljud kirjeldavad seda sündroomi kui „puru silmas“-tunnet.

Niisutavaid silmatilku peaksid kasutama siis, kui:

  • viibid sageli kuiva või ebakvaliteetse siseõhuga ruumides;
  • Su silmi kurnab pidev töö arvutiga või telerivaatamine (siis pilgutatakse silmi tavalisest harvem);
  • Sul on sageli pikad autosõidud või lennureisid,  kui kabiinis on kuiv, konditsioneeritud õhk;
  • kasutad kontaktläätsi.

Kuiva silma sündroomi võib lisaks eelpool nimetatutele põhjustada ka hormoonitaseme muutus naistel, vanus, teatud haigused (reumatoloogilised, endokrinoloogilised, onkoloogilised jm), mõningate ravimite tarvitamine (mõned valuvaigistid, allergiaravimid, rasestumisvastased vahendid, antidepressandid jm).

Kuiva silma sündroomi on võimalik leevendada niisutavate silmatilkadega ehk kunstpisaratega.  Jälgi, et nad sisaldaksid  naatrium-hüaluronaati (nt C-Well) – kehaomast ainet, mida leidub näiteks pisaravedelikus ja silma klaaskehavedelikus. Sellised tooted aitavad säilitada pisarakihi stabiilsust, kaitsta silma sarvkesta kattekude ning sobivad seetõttu väga hästi kuiva silma sündroomi leevendamiseks.

Kontaktläätsede kandjatel tuleb silmatilku ostest kindlasti uurida, kas neid võib koos kontaktläätsedega kasutada!

Kui tihti silmatilku kasutada?

Kindlat reeglit ei ole, kuid pigem sagedamini kui harvemini.  Liiga palju korraga pole võimalik kasutada – ülejääk voolab lihtsalt silmast välja.

Ja veel – kui Sulle tundub, et üks silmatilkade mark Sulle ei sobi, siis ära arva, et niisutavad tilgad ei ole Sinu jaoks. Proovi lihtsalt järgmisi.

        Vaata C-Welli silmatilku siit!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri