Miks sul fotol silmad punased on?

fotol silmad punased

Sattusid enda arvates imehästi kaadrisse, kuid sul on fotol silmad punased. Nagu küülikul. Kuidas see juhtus? Punased silmad siis, mitte imeilus foto ?
Sa tahad telefoni või kaameraga pilti teha. On õhtu ja telefonis lülitub automaatrežiimi kasutades sisse ka välk. Kuna pimedas on sul pupillid laiemalt avatud, siis välgu sähvides peegeldub silma võrkkestalt rohkem valgust tagasi ja fotokaamera püüab selle peegelduse kinni. Punane toon tuleb aga sellest, et silma tagaosas oleva soonkesta juures on korralik verevarustus. Kuigi tavaliselt tõmbuvad pupillid ereda valguse käes kokku ja neist ei tohiks valgust tagasi peegelduda, siis kaameravälgu sähvatus on sinu silma refleksidest kiirem.
Aga miks on grupipildil mõnel inimesel silmad punased ja mõnel mitte? Tõenäoliselt pole silmad punased neil, kes päris otse kaamerasse ei vaadanud või neil, kes kaameravälgu joonelt pisut kõrvale jäid.

Kui Sul on fotol ainult üks silm punane, kas see võib viidata silmahaigusele?

Üldiselt mitte. Tavaliselt on selle põhjus väga lihtne – sa vaatasid ühe silmaga täpselt objektiivi, kuid teine silm oli kasvõi murdosakese võrra muu nurga all (see ei tähenda, et sa tingimata kõõrdsilme oleksid).
Kui su lapsel on absoluutselt igal fotol üks ja sama silm punane ja seda juba mõne aja jooksul, siis võib põhjuseks olla kerge kõõrdsilmsus. Kui aga pegeldus lapse silmast on valkjas või kollakas, siis võiksid küll igaks juhuks pöörduda silmaarsti poole.

Miks kassi silmad pimedas helendavad?

Kassi või koera silmad võivad ka ilma välguta tehtud fotol mõnikord helendada, kuid hoopis kollakalt või rohekalt. Mis seda põhjustab? Kassi silma tagaosas olevas pärissoonkestas paikneb läiketapeet (tapetum lucidum) nö reflektorpind, mis peegeldab valgust ja aitab loomadel paremini öösel näha. Tee proovi – näita oma kassile pimedas taskulambiga valgust silma ja näed, kuidas osa valgusest sealt tagasi peegeldub. Inimesel sellist nii suurepärast kihti silmas ei ole ja seetõttu silmade taskulambiga valgustamisel sellist efekti ei teki.

Mida teha selleks, et fotol silmad punased ei oleks?

Palju telefonid ja fotoaparaadid suudavad automaatselt punasilmsust vähendada, aga kui sul see siiski juhtuma peaks, siis võiksid teada järgmist.
1. Ära vaata täpselt kaamerasse (objektiivi). Siis ei saa välgust tulev valgus ka otse tagasi peegelduda.
2. Mõnel kaameral/telefoni pildirežiimil on punasilmsuse vähendamise funktsioon. Osad kaamerad „tulistavad“ enne pildi tegemist välja lühikese seeria välke, et anda pupillile aega kokku tõmbuda.
3. Kui pildistad toas, pane tuled põlema. Tugevama valguse käes ei ole su pupillid nii avatud ja punasilmsus väheneb või ei teki üldse.
4. Ära kasuta välku.
5. Hea kaameraga telefonidel on võimalik muuta ka ISO seadistust (kaamera sensori valgustundlikkus). Näiteks võid sa olla veidi hämaramas ruumis, kus justkui oleks vaja kasutada välku. Kui aga tõstad ISO seadistuse kõrgemaks, siis võib olla polegi välku vaja kasutada. Tee proovi.

Kui aga pilt tehtud ja pildil on inimesel silmad punased, siis kasuta mõnda äppi või fototarkvara, mis su silmadele tavapärasema tooni annab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri