Kas ripsmepikendused põhjustavad silmapõletikku?

ripsmepikendused ja silmapõletik

Küll on kena oma vasikaripsmeid volksutada – nii vist on mõelnud igaüks, kes vähemalt korra ripsmepikendused pannud. Aga vanarahvas teadis ka seda, et pill tuleb pika ilu peale. Ehk teisisõnu – silmapõletik võib tulla ripsmepikenduste järel.

Ripsmepikenduste põhjustatud silmaprobleeme esineb sagedamini, kui arvad. Jaapanis viidi kümmekond aastat tagasi läbi hulgas uuring ripsmepikendusi kasutanud naiste hulgas (osales 107 naist). Neist 64 tekkis pärast ripsmepikenduste panemist keratokonjunktiviit (silma sarvkesta-sidekesta põletik). See on koguni 60%! Lisaks tekkis 42 naisel allergiline blefariit (loe täpsemalt allpool) tänu ripsmepikenduste panemisel kasutatud liimile ning neist 4 sai korraga nii sarvkestapõletiku kui blefariidi. Lisaks tekkis mitmel inimesel muid silmaprobleeme.

Levinud probleemid ripsmepikenduste paigaldamisel, hooldamisel või eemaldamisel

  •  Allergiline reaktsioon (allergia liimile, mis võib sisaldada formaldehüüdi, mis on kõigele lisaks ka kartsinogeen ehk vähki tekitav aine). Sa võid olla allergiline ripsmepikenduste eemaldamisel kasutatavale vahendile.
  • Silmalau punetus ja paistetus.
  • Lau sisepinna ärritus (või erosioon).
  • Oma ripsmete murdumine või täielik kadu (viga võib saada folliikul, kus ripsmekarv välja kasvab).
  • Blefariit.
  • Trauma (ripsmetehnik võib kogemata näiteks pintsettidega silma torgata vm).

Ripsmete ülesanne on hoida silmadest eemal kõik, mis kahjulik. Nad on justkui su silmade turvakardin. Samas on su ripsmed just paraja tihedusega, et naljaga pooleks öeldes sealt vahel õhk hästi läbi käiks ja neid oleks ka kerge pesta. Kui sa kannad tihedaid ripsmepikendusi, siis sinna vahele koguneb mustust ja baktereid, mis endale mõnusasti pesa teevad. Oled sa mikroskoobi all näinud, milline elu seal võib olla? Brrr….

Ripsmete ja silmade tervise seisukohalt ei ole hea mõte ka tillukeste kristallide paigaldamine ripsmepiirile. Lisaks sellele, et nad baktereid koguvad, on nad tegelikult ka väikesed teravad detailid, mis on silma sattudes ohtlikud.


Mis on blefariit?silmapõletik

Blefariit on lauserva bakteriaalne põletik, mille puhul muutuvad väikesed rasunäärmed silmalau serval põletikuliseks. Silmalaugude veresooned laienevad, silmalaud on valusad, paistes ja punased, sageli tekib lauserva  sisse mäda, ripsmed võivad murduda. Tõenäoliselt tunned, et pidevalt on liivatera silmas, silm on kuiv. Eriti hullul juhul ei pruugi sa hommikul isegi silmi avada, sest mäda on ripsmed kokku kleepunud ja ripsmed on sellest kollasest koorikust muutunud kõvaks ja jäigaks. Kuigi blefariiti on võimalik edukalt ravida (antibiootikumide või steroididega), võtab see aega kuni 2 nädalat.

Blefariit

Blefariidil on sageli halb kalduvus korduda, nii et kui sul on see haigus kunagi juba esinenud, siis tasub ripsmepikendusi vältida.
Kui arst määrab sulle blefariidi ravi, tee see korralikult lõpuni. Korduv ravimata jääv blefariit või põhjustada lauserva armistumist ja seetõttu isegi ripsmete väljalangemist.

Kas teadsid, et USAs diagnoositakse aastas üle 200 000 ripsmepikendustest põhjustatud blefariidi juhtumi?

 

Mida sa saad teha, et ripsmepikendused ja silmapõletik ei käiks käsikäes?

  • Vali hoolikalt salongi, kus ripsmepikendused paigaldad. Paljud ripsmetehnikud teevad tööd kodus ning sa ei pruugi saada mingit garantiid töö kvaliteedi osas.
  • Puhtus, puhtus ja veelkord puhtus! Kui lähed ripsmeid paigaldama ja pintsetid lihtsalt vedelevad laua peal, siis pane jooksu. Ripsmetehnik peaks pintsette steriliseerima või desinfitseerivas lahuses puhastama ja kindlasti ei tohi ühe kliendi juures kasutatud töövahendeid kohe kasutada järgmise puhul. Muide, antibakteriaalne pihusti, mida ripsmetehnikud sageli kasutavad, tapab vaid umbes veerandi bakteritest, steriliseerimine aga üle 99%.
  • Lase oma ripsmetehnikul korralikult seletada, kuidas ripsmepikenduste eest hoolitseda – millega ja kui sagedasti silmi puhastada või pesta, mida kohe peale nende paigaldamist tohib või ei tohi teha jne.

Sul on elu lõpuni vaja läbi ajada ühe paari silmadega, seega tunne huvi, kuidas su ripsmetehnik oma töövahendeid puhastab. Ja loodetavasti peseb ta hoolikalt käsi ja kannab ka kummikindaid.

Niipea, kui märkad silmapõletikku, pöördu arsti poole. Ripsmepikendused tuleb mõistagi lasta kiiresti eemaldada. Ära kanna sel perioodil läätsi!


Muide, ka erinevate ripsmekasvu soodustavatel vahenditel võib olla kahjulikke kõrvalmõjusid. Nad võivad püsivalt silmalaugude tooni muuta, põhjustada ärritust, sügelust, karvakasvu mujal näol. Mõnel puhul on ka leitud, et nad suurendavad silma siserõhku. USA ravimiamet (FDA) on välja andnud juba mitu sellekohast hoiatust. Hoia oma silmi! Ripsmepikendused on küll ilusad, kuid silmapõletik on valus!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri