Läätsede kasutamine – meelespea

kontaktläätsede kasutamine

Kontaktläätsede korralik hooldamine on silmade tervise säilitamise seisukohalt ülitähtis. Kontaktläätsede kandmisel jälgi kindlasti kõiki oma silmaarsti või optometristi nõuandeid.

 • Jälgi oma silmade seisukorda iga päev. Kui nägemine muutub uduseks, silmad punetavad või neis on ebamugavustunne, lõpeta koheselt kontaktläätsede kasutamine ja võta viivitamatult ühendust oma silmaarsti või optometristiga!
 • Kontaktläätse kasutusaeg algab sellest momendist, kui steriilne pakend on avatud ja lääts esimest korda silma pandud ning ei olene sellest, kui tihti läätsesid tegelikult kantakse.

 

KONTAKTLÄÄTSE SILMA  PANEMINE

 1. Pese käed lõhnatu seebiga ja kuivata puhta rätikuga.
 2. Asetage lääts nimetissõrme tippu. Pead otse hoides ja otse vaadates, tõmba alalaug teise käe keskmise sõrmega alla.
 3. Vaata kogu aeg läätse ja asetage see õrnalt silma värvilisele osale ehk vikerkestale või tõsta pilk endast kõrgemale ja aseta lääts õrnalt silmavalge alumisele osale.
 4. Vaata alla, et lääts saaks paigutuda õigele kohale. Eemalda nimetissõrm ettevaatlikult ja lase alalaug õrnalt lahti. Sulge hetkeks silm, et lääts asetuks silma keskkosale.

 

NB! Kui lääts tundub silmas ebamugav, on ta kas must või valepidi.  Eemalda lääts, puhasta ja pane õigetpidi silma tagasi. Juhul, kui ärritus ei kao, pöördu silmaarsti või optometristi poole.

 

Läätsede esmakordsel kandmisel võib tekkida kerge ebamugavustunne, mis peaks järele andma paari päeva jooksul. Esimesel päeval võiks läätsed silmas olla 2-3 tundi, järk-järgult võid läätsede kandmisaega pikendada.

 

 KONTAKTLÄÄTSE SILMAST EEMALDAMINE JA PUHASTAMINE

 1. Pese käed lõhnatu seebiga ja kuivata puhta rätikuga.
 2. Vaadates üles, tõmba keskmise sõrmega alalaug alla ja pane nimetissõrm läätse alumisele servale, tõmmates seda silma värviliselt osalt allapoole.
 3. Võta lääts ettevaatlikult pöidla ja nimetissõrme vahele ja eemalda silmast.Või tõmba läätse nimetissõrmega alla ja nina poole ning eemalda silmast.
 4. Pane kontaktlääts peopessa, tilguta sellele läätsehooldusvahendit ja hõõru õrnalt nimetissõrmega läätse, et eemaldada sellelt päeva jooksul ladestunud mustus. Loputa ja aseta lääts eelnevalt kontaktläätse hooldusvahendiga puhastatud konteinerisse (parem parema silma omasse ja vasak vasaku silma omasse).
 5. Kontrolli, et lääts oleks korralikult puhta vedelikuga kaetud ja et sulgemisel ei jääks lääts konteineri kaane vahele.
 6. Hommikul võid puhtad läätsed silma asetada neid eelnevalt loputamata.

 

KOSMEETIKA JA KONTAKTLÄÄTSED

 1. Kasuta kosmeetikavahendeid alles pärast läätse silma asetamist ja puhasta nägu meigieemaldusvahendiga pärast läätse silmast eemaldamist.
 2. Ära kasuta õli baasil tehtud meigieemaldusvahendeid, võimalusel väldi tolmpuudreid ning tolmlevat lauvärvi.
 3. Aerosoole (juukselakk, deodorant jm) kasuta enne läätsede silma panemist. Juhul kui Sul on läätsed silmas (näit. juuksuri juures käies), aseta aerosoolide pihustamise ajal käsi kaitseks silmade ette.
 4. Ära jaga kosmeetikavahendeid ja pintsleid oma sõpradega.
 5. Kui silmad on punased, paistes või ärritunud, lõpeta viivitamatult kontaktläätsede kandmine ja pöördu silmaarsti või optometristi poole.

 

Läätsede kasutamine – keelud ja käsud.

KÕLAB KARMILT, KUID LOE IKKA LÄBI!

Läätsede kasutamine – keelud

 1. Ära lahjenda läätsehooldusvahendit ega valage uut lahust konteineris seisnud lahusele.
 2. Ära loputa konteinerit kraaniveega.
 3. Ära jaga oma läätsi ja konteinerit teistega.
 4. Ära katsu lahusepudeli otsa sõrmede või läätsedega.
 5. Ära hoia läätsi soojusallika lähedal (lamp, radiaator) ja ära lase neil külmuda.
 6. Ära mine kontaktläätsedega sauna.
 7. Ära kanna läätsi mürgises või tolmuses keskkonnas.
 8. Läätsede kandmise ajal ära kasutage silmatilkasid silmaarsti või optometristiga nõu pidamata.
 9. Viirusinfektsioonide ajal on soovitatav kanda läätsede asemel prille.

 

Läätsede kasutamine – käsud

 1. Järgi tähelepanelikult kõiki oma silmaarsti või optometristi soovitusi.
 2. Pese alati käsi enne kontaktläätsedega kokkupuutumist.
 3. Läätsede igapäevaseks hoolduseks kasuta alati värsket lahust.
 4. Kontaktläätsi tuleb puhastada iga päev või peale iga kasutuskorda. Juhul, kui Sa ei kasuta läätsesid iga päev, võid neid konteineris hoida kuni nädal.
 5. Kasuta läätsede hoidmiseks ainult spetsiaalset konteinerit.
 6. Kasuta läätsede hooldamiseks ainult neile mõeldud tooteid ja jälgige nende kasutusjuhendeid ja säilivusaegu.
 7. Kui vajad kontaktläätsi ujumisel, kasuta kaitseprille, ühepäevaseid läätsi või spetsiaalseid nägemist korrigeerivaid ujumisprille.
 8. Viska alati oma vanad läätsed ja konteiner koos minema (uue läätsehooldusvedeliku ostmisel on sageli tasuta uus konteiner kaasas).
 9. Igal nädalal peab olema vähemalt üks läätsevaba päev.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Uudiskiri