Kui sa oled juba mõnda aega läätsi kandnud, siis tead ilmselt, kuidas need suudavad muuta päeva palju lihtsamaks. Aga nagu igal ikka, saab hea asi tõeliselt hea olla siis, kui järgid mõningaid reegleid. Reeglid ei ole selleks, et sind piirata, vaid et su silmad tunneksid end iga päev kui spaas. Või noh, vähemalt mitte nagu tolmuses keldris. Siin on sulle siis üks lühike ja konkreetne kontaktläätsede kasutamise meelespea.
1. Pese käsi alati enne läätsede käsitsemist
Enne kui oma läätsede kallale asud, pese käed. Seebi ja veega. Ja kuivata korralikult. Väldi, et kätel on kätekreemi jääke või kasutad kuivatamiseks musta rätikut.
2. Kui on öeldud “kuuajased”, siis ei ole see salakeel “kolmeks kuuks”
Kui su läätsed on mõeldud 1-päevaseks, 2-nädalaseks või kuiseks kasutamiseks, siis ära venita nende eluiga. Aja ületamine suurendab nakkuste riski. Kui tootja ütleb, et lääts kestab kuu, siis… ta mõtlebki üht kuud. Mitte kaht.
Kontaktläätse kasutusaeg algab sellest momendist, kui steriilne pakend on avatud ja lääts esimest korda silma pandud ning ei olene sellest, kui tihti läätsesid tegelikult kantakse.
3. Ära maga läätsedega – isegi kui uni tuleb ootamatult
Tavalised kontaktläätsed ei armasta öövalvet. Kui sa ei kanna spetsiaalselt ööpäevaseks kasutamiseks mõeldud läätsi, siis võta need enne uinumist kindlasti ära. Ka läätsed vajavad puhkust – ja su silmad veel rohkem.
4. Vett ja läätsi ei segata
Kraanivesi ei ole steriilne, isegi kui see tuleb kõige moodsamast segistist. Läätsede puhastamiseks sobib ainult selleks mõeldud hooldusvedelik. Isegi kiiretel hommikutel tasub sellest põhimõttest kinni hoida. Läätsevedeliku puhul pööra tähelepanu ka sellele, kui kaua sul pudel juba avatuna on olnud. Kui pesed läätsi korralikult, siis peaks pudel sul umbes kuu ajaga tühjaks saama. See ongi arvestuslikult aeg, kui kaua lahtises pudelis olevat läätsevedelikku tohiks kasutada.
Kontaktläätsi tuleb puhastada iga päev või peale iga kasutuskorda. Juhul, kui sa ei kasuta läätsesid iga päev, võid neid konteineris hoida kuni nädal.
Ära lahjenda läätsehooldusvahendit ega vala uut lahust konteineris seisnud lahusele.
Kui lähed sauna, siis võta läätsed enne seda silmast ära. Ning tee seda ka ujulas – ujulavees olevad bakterid võivad pääseda nö läätse taha ja seal on mõnus ja soe. Selleks, et paljuneda ja seejärel silmas põletiku tekitada. Kui vajad siiski ujumiseks läätsi, kasuta kaitseprille, ühepäevaseid läätsi või spetsiaalseid nägemist korrigeerivaid ujumisprille.
5. Läätsekonteiner: väikese rolliga suur tegija
Kasuta läätsede hoidmiseks ainult spetsiaalset konteinerit. Taskurätik või väike purk kraaniveega ei ole sobiv lahendus!
Hea konteiner aitab vältida paljusid probleeme. Kas teadsid, et läätsekonteiner on tavaliselt antibakteriaalne, mitte lihtsalt suvaline tükk plastikut? Loputa konteinerit iga päev värske hooldusvedelikuga ja vaheta vähemalt kord kuus. Kui see hakkab meenutama väikest akvaariumi – siis on juba ammu hilja
Hea nipp! Viska alati oma vanad läätsed ja konteiner koos minema (uue läätsehooldusvedeliku ostmisel on sageli tasuta uus konteiner kaasas).
6. Ära kanna läätsi, kui oled haige
Külmetuse või silmapõletiku ajal tasub läätsed ajutiselt kõrvale panna. Prillid võivad küll olla vähem mugavad, aga silmadele on see palju parem.
7. Jälgi, kuidas su silmad end tunnevad
Kui nägemine muutub uduseks, silmad punetavad või neis on ebamugavustunne, lõpeta koheselt kontaktläätsede kasutamine ja võta viivitamatult ühendust oma silmaarsti või optometristiga!
8. Järgi alati optometristi soovitusi
Iga inimese silmad on erinevad ning mis sobib ühele, ei pruugi sobida teisele. Optometrist annab sulle sobivad soovitused läätsede tüübi, kandmisaja ja hooldusviisi kohta. Ära muuda neid omapäi – isegi kui tundub, et kõik on korras. Regulaarne silmakontroll aitab ennetada probleeme juba varakult.
9. Kosmeetika ja kontaktläätsed
- Kasuta kosmeetikavahendeid alles pärast läätse silma asetamist ja puhasta nägu meigieemaldusvahendiga pärast läätse silmast eemaldamist.
- Ära kasuta õli baasil tehtud meigieemaldusvahendeid, võimalusel väldi tolmpuudreid ning kergesti pudenevat lauvärvi.
- Aerosoole (juukselakk, deodorant jm) kasuta enne läätsede silma panemist. Juhul, kui sul on läätsed silmas (näit. juuksuri juures käies), aseta aerosoolide pihustamise ajal käsi kaitseks silmade ette.
- Ära jaga kosmeetikavahendeid ja pintsleid oma sõpradega.
- Kui silmad on punased, paistes või ärritunud, lõpeta viivitamatult kontaktläätsede kandmine ja pöördu silmaarsti või optometristi poole.
Panime selle kontaktläätsede kasutamise meelespea kokku, et aidata sul kujundada häid harjumusi. See võib võtta veidi aega, aga tasub end kuhjaga ära. Su silmad töötavad sinu heaks iga päev – ole lahke ja hoia neid samaga vastates. Kui midagi jäi segaseks või otsid just endale sobivaid tooteid, siis küsi julgesti. Meie oleme olemas.